ŞEKER HAMURU İLE PASTA KAPLAMA VE SÜSLEME

Şeker hamuru ile kaplı ve süslemeli bir pasta yapmak istiyorsak, sünger kek tariflerini ve ganaj kremasını kullanabilirsiniz. Sünger kek biraz tok bir kek olduğunda ve ganajda şeker hamurunu iyi tuttuğundan bu süsleme yöntemi için oldukça uygundur.

 

Pastamızı katlandırıp ve ganaj ile iyice sıvadıktan sonra şeker hamurunu pastamızın toplam çapından 4 parmak daha geniş olacak şekilde açalım. Hamurumuzun kalınlığı 0.3 mm olsun ve açarken asla alt üst etmeyelim.

 

Hamurumuzu açtıktan sonra bir oklava yada merdane yardımı ile pastamızın üzerine örtelim ve spatula yada elimizde iyice sıvayarak düzgün bir görüntü elde edene kadar yerleştirelim. Alt kenarlardaki potlukları engellemek için potluk olan yeri iki tarafından tuurak hafifçe iki yana doğru çekerek yedirelim. Pastanın etrafndan biraz uzakta kalacak şekilde şeker hamurunu keselim.

 

Eğer şeker hamurumuzun üzerine bir desen yada şekil çizmek istiyorsak, önce şekli yağlı kağıda aktararak şeker hamuru üzerine yağlı kağıt üzerinden iğnelerle izini çıkaralım. Tabi ki bu işlemi şeker hamurumuzu pastamızın üzerine sermeden önce yapmalıyız. Daha sonra bu iğne izlerine göre boyama ya da süsleme yapabiliriz.

 

Eğer desenli cetveller kullanacaksak, şeker hamurunu bolca nişastalayalım. Nişastalı tarafı cetvelin üzerine koyarak merdane ile 1 kere sıkıca bastırarak üzerinden geçelim ve cetvele vurarak deseni çıkaralım.

 

Şeker hamuru kullanırken koyu renkler ile çalışmak zordur. Kırmızı, siyah, lacivert ve kahverengi gb. Bu renklerle çalışırken diğer açık renklerimizin kirlenmemesine özellikle dikkat edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir