ŞEKER HAMURU

bebek_arabasiŞeker hamurunu hem kurabiyelerimizi hem pastalarımızı renklendirmek, süslemek, eğlenceli hale getirmek için kullanabiliriz. Kendiniz yapacağınız gibi hazır da satın alabilirsiniz. Aşağıda kendiniz yapmak isterseniz kullanabileceğiniz tarifi bulabilirsiniz. Bu tarife aromalar ve gıda boyaları katarak hamurunuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Şeker hamuru için jel gıda boyasını öneririm.
 
Şeker hamurunuzu iyi muhafaza edebilmek için, oda ısısında ve iyice sararak (streç filmle birkaç kere) saklayalım. Şeker hamurumuzu açarken yapışmasın diye mısır nişastası kullanabilirsiniz ama çok az miktarlarda kullanalım. Şeker hamurunu kurabiye vb hamur üzerine bal ile, şeker hamuru üzerine ise su ile yapıştıralım.

 

Malzemeler:
750-1500 gr  özel inceltilmiş, nişastasız pudra şekeri*
1 yemek kaşığı toz jelatin (aktarlardan en incesini alın)
60 ml su
1/2 cup glikoz (120 ml)
1 çay kaşığı tylose*
(Tüm ölçüler silme)

 

Suyu geniş bir cezveye alıp, toz  jelatini serperek üzerine dökelim ve  5 dakika kadar bekletelim. Aromalandırma işlemini de bu aşamada yapabilirsiniz. Çilek, portakal, vanilya vb aromalarla hamurunuzu lezzetlendirebilirsiniz.

 

Bu arada pudra şekerinin bir miktarını (2-3 cup) ve tylose’u karıştırarak yoğurma kabına alalım. Pudra şekerini 750 gr ölçerek önceden hazır edelim, daha sonra gerektiği kadar ekleyeceğiz.

 

Toz jelatin ve suyu çok kısık ateş üzerine alıp karıştırarak jelatini eritelim.  Pişirmeyeceğiz, sadece eriteceğiz. Jelatin suyun içerisinde eriyince üzerine glikozu (diğer adıyla mısır şurubu) ekleyip yine ateşin üzerinde karıştırarak eritelim. Tüm malzeme eriyip sıvı hale gelince ateşten alıp pudra şekerinin üzerine dökelim. Mikser ile yoğuracak isek bu aşamada düşük devirde yoğurmaya başlayalım. Elimiz ile yoğuracaksak büyük bir tahta kaşık ile karıştırmaya başlayalım.
 
Yoğurdukça şeker karışımımızın içerisinde eriyecektir. Yavaş yavaş pudra şekerimizi eklemeye devam edelim. Hamur ulaşmaya başlayana kadar azar azar pudra şekerimizi eklemeye devam edelim. En son tylose ekleyelim.

 

Eğer renklendirmek istiyorsak, en uygunu jel gıda boyaları olacaktır.

 

Hamurumuz toparlanınca streç film ile sarıp biraz bekletelim. Şeker hamurumuzu 1 gün dinlendirirsek daha iyi sonuçlar alırız. Hazır şeker hamurlarının 1 sene ömrü vardır. Kendi hazırladıklarımız ise 3 gün, maksimum 1 hafta kullanılabilir.

 

Daha fazla miktarda şeker hamuru yapmak istediğinizde bu ölçülerin 1, 5, 15 kat fazlasını yapmanız gerekir. Ara katlarında şeker hamuru tutmayacaktır.

 

* Marketlerde satılan pudra şekerlerinin içine sertleşmemesi için nişasta konulur, bu durum şeker hamuru için uygun değildir. Nişastasız pudra şekerini Göztepe’de değirmeni bulunan Celal Usta’dan temin edebilirsiniz. Ulaşmak isterseniz telefon numarası 0216 324 12 00. Kargo ile size gönderebiliyor, ancak en az 10 kiloluk paketler şeklinde gönderiyor. Bu pudra şekerini 1 ay içerisinde tüketmek gerekiyor çünkü 1 aydan sonra sertleşmeye başlıyor. 1 aya kadarda kullanacağınız zamanlarda blendardan geçirebilirsiniz.

 

* Tylose: Bunu tarfinizde kullanmasanızda olur. Tylose’un amacı şeker hamurunu daha sert yapar. Mesela modelleme yapmak istiyorsak, tylose’u fazla bir hamur yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir