KAKAOLU SÜNGER KEK YAPIMI

ilk_suslemeli_pasta_deneyimim_3Eğer şeker hamuru ile süslemek istediğiniz bir pastanız varsa, bunun için en uygun kek sünger kek olacaktır. Sünger kekinizi ıslatmak için bu tarifteki şerbeti ya da meyve suları, likörler, koyu nescafeli su/süt, kanyak, baileys, likör, aromalar, meyveli sütler (özellikle pastanızı çocuklar yiyecekse) kullanabilirsiniz.

 

Benim ilk sünger kekli süslemeli pasta deneyimim resimde gördüğünüz uğur böceği idi. 

 

Malzemeler: (20 cm’lik 8-10 cm yüksekliğinde çenber kalıp)
8 adet yumurta
1 cup toz şeker (225 gr)
2/3 çay bardağı meyve suyu veya su
2-3 damla sıvı vanilya
1+ 1/2 cup un (160 gr) (öneri: dia un)
50 gr kakao
(Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı)

 

Fırınımızı önceden 175 derecede ısıtalım.

 

Yumurtanın sarıları ve beyazları ayrılır. Şeker ikiye bölünür. Yarısı ile yumurtanın akları yarısı ile yumurtanın sarısı iyice çırpılır. Yumurtanın akları beyaz beze kıvamında olana kadar yani kaptan akmayacak ve bıçakla kesilir kıvama gelene kadar 8-10 dakika çırpılmalıdır. Yumurtanın sarısı ise rengi açılarak mayonez kıvamına gelmelidir.

 

Un ve kakao ayrı bir kapta 3 kere elenir.

 

Yumurta sarılarına ve şekerine mayonez kıvamına ulaşınca meyve suyunu ve vanilya katılır, bir spatula ile alttan üste doğru karıştırılır. Daha sonra akları da ilave edilip karışım, yine alttan üste, katlar gibi yapılarak spatula ile karıştırılır. Kabarıklığını söndürmemeye özen gösterilmelidir. (Özellikle yumurta aklı karışımın kabarıklığı kekin kabarması açısından çok önemli)

 

Bu karışıma azar azar elediğimiz kuru karışımdan ilave edilir ve tekrar alttan üste doğru spatula ile karıştırılır. Kuru karışımın sıvı karışıma iyice yedirilmesi gerekmektedir. 

 

Kek kalıbının altına yağlı kağıt yerleştirilir ve köşeleri kıvrılır, hazırlanan karışım kalıba dökülür. Eğer yağlama işlemi yapacaksanız, kalıbınızın yanlarını yağlamayın. Karışımı tepsiye aktarınca bıçakla içinde S’ler gezdirin böylece aralarda kalan hava kabarcıklarını önlemiş olacaksınız. Önceden ısıtılan fırında, orta gözde yaklaşık yarım saat pişirilir.

 

İlk 15 dakika fırın kapağı açılmamalıdır.  Sonra fırınımızı açabilir, kürdan veya bıçak yardımıyla kekin orta kısmına batırarak, pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Ya da elinizle keke bastırdığınızda eski haline hemen dönüyorsa pişmiştir.

 

Kek piştikten sonra tel ızgara üzerine ters çevirerek aktarıp 10-15 dakika soğumasını bekleyelim. Soğuduğunda tırtıklı bıçakla yada ince bir telden ibaret pasta kesme aleti ile pastamızı 3 kata bölelim. Eğer bıçakla bu işi yapacaksa eşit yüksekliklere kürdan saplayarak düzgün kesme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu üç kattan en düzgünü en üste, en girintili çıkıntılı olan da ortaya gelsin.

 

Keki ıslatma aşamasında kekin krema ile temas edeceği yerleri ıslatmamız gerekir.

 

KEKİ ISLATMAK İÇİN ŞERBET TARİFİ
200 gr tozşeker
200 ml su
1 damla sıvı vanilya

 

Şeker ve su geniş bir cezveye konulup önce harlı ateşte kaynayana kadar pişirilir. Kaynadıktan sonra ısı düşürülür  5-6 dakika daha kaynatılıp ateşten alınır ve soğumaya bırakılır.

One Comment Add yours

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir